Nie byłam w Polsce od sześciu lat

Byliśmy znudzeni życiem w Polsce. Czułam, że jak przesiedzę przy biurku kolejny rok, to więcej stracę niż zyskam. Po dwóch tygodniach rozmów przez telefon i korespondencji e-mailowej z agentami imigracyjnymi z Brisbane w Australii podjęliśmy decyzję o wyprowadzce na Antypody.

Zgotowaliśmy sobie niezłe zamieszanie na kilka dni przed ślubem. Jakby sam ślub na drugim końcu Polski był niewystarczający. Dostaliśmy opcję zniżki na kurs angielskiego (i dzięki temu możliwość wyjazdu na wizach studenckich) na Gold Coast lub do Melbourne. 

Mówiło to nam tyle co nic. Weszliśmy na wyszukiwarkę pracy na najpopularniejszej australijskiej stronie wpisując w filtr zawód męża „geodeta” („land surveyor”) po kolei w obu z zaproponowanych miastach. W Melbourne wyskoczyło więcej wyników, więc klamka zapadła. Filtr na stronie internetowej pomógł nam podjąć ostateczną decyzję wywracającą życie do góry nogami!

Welcome to Australia!
Welcome to Australia!

 

Przygotowania

Pamiętam, że tamtego dnia szłam do pracy trochę bardziej podekscytowana niż zwykle. Unosiłam się ze szczęścia. Zrobiłam pierwszy krok w bagno emigracyjne i nie miałam pojęcia co mnie czeka. Mieliśmy pół roku do wyjazdu i dużo spraw do załatwienia. Pojechaliśmy na badania do Warszawy, żeby odhaczyć jeden z miliona wymagań wizowych. Wyprzedałam zawartość wynajmowanego przez nas 3-pokojowego mieszkania w Szczecinie w trzy miesiące. Nie wiem kiedy zdążyliśmy tyle zgromadzić!  

Segregowaliśmy rzeczy na „bierzemy”, „śmietnik”, „sprzedamy” lub „piwnice naszych mam”.  Z kupki „bierzemy” na koniec wyrzuciliśmy połowę.

Wtedy te rzeczy musiały być dla mnie ważne, teraz już nie pamiętam co leży w tych kartonach gdzieś porozrzucanych po rodzinie w Polsce.

Pokoje pustoszały. Po kolei znikały pralka, lodówka, krzesła, stół, kanapa, obrazy, aż pod koniec jedliśmy obiady siedząc na podłodze.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wizy, szkoły i formalności

W międzyczasie dostaliśmy wizy studenckie. Pracowałam wtedy w korporacji. Weszłam na skrzynkę sprawdzić pocztę a tam wiadomość od naszego agenta i skan wiz. Ludzie przy sąsiednich biurkach po mojej reakcji myśleli, że coś się stało i mieli rację!  

Zapisaliśmy się do szkoły (wymagania wiz studenckich, nie marzenie, żeby znowu uczęszczać na zajęcia) i kupiliśmy bilety w jedną stronę do Melbourne. Złożyliśmy wypowiedzenia w pracy.

Wydaliśmy fortunę na tłumaczenia. Na każdy papierek, który nas dotyczył przez 25 lat a podejrzewaliśmy, że bez niego kiedyś będzie problem. Od aktu urodzenia po certyfikat aktu małżeństwa przez wszystkie dyplomy ze studiów wraz z suplementami, certyfikaty maturalne, szkolenia, referencje od pracodawców.  Zebrało się tych papierów i część oryginałów cała torba podręczna (5kg). Trzeba było pochodzić po lekarzach, załatwić dentystę i rozwiązać wszystkie umowy na telefony, abonamenty, internet, konta w banku, karty do bankomatu, karty biblioteczne i tak dalej. Tak jakbyśmy zacierali ślady, że w ogóle istnieliśmy. 

Zapłaciliśmy jedną konkretną karę za przedwczesne rozwiązanie umowy, bo to i tak bardziej się kalkulowało, niż płacenie dwa lata abonamentu.

Mieszkanie mieliśmy oddać spółdzielni w stanie deweloperskim. Nie miała w nim zostać ani jedna rzecz. Nazajutrz wyprowadzki nie musieliśmy już zmywać naczyń. Po ostatnim obiedzie dwa widelce, dwa odrapane talerze i stara patelnia wylądowały w koszu. Wieczorem rozłożyliśmy gigantyczne drewniane łóżko na mniejsze elementy i kawałek po kawałku wynosiliśmy na śmietnik. Uff. Już mi się chciało rzygać tą całą emigracją, a jeszcze nawet nigdzie nie wyjechałam.Noc spędziliśmy na podłodze.

Nie byłam w Polsce od kilku lat

Zaczęły się pożegnania z rodziną i łapanie ostatnich fajnych chwil ze znajomymi. Pół roku szybko przeleciało i nim się obejrzałam siedzieliśmy już w samolocie.

Bałam się tego lotu, bo to w końcu 3 przesiadki i 25 godzin w powietrzu, ale świetnie go wspominam. Czułam się jakbym leciała przynajmniej na Marsa. Obudziłam się rano jak podawano śniadanie. Wyjrzałam przez okno i zobaczyłam czerwoną ziemię. Byliśmy nad Alice Springs w centralnej Australii…

Mimo początku lata przywitał nas chłodny poranek w Melbourne. Dziwne miasto, zdecydowanie nie z serii tych, w których zakochujesz się od pierwszego wejrzenia. Kapryśna pogoda i nienormalne skoki temperatury z 5 na 44 stopnie w kilka godzin. Zajęło mi 5 tygodni, żeby w ogóle je polubić i kolejnych kilka miesięcy, żeby chcieć tam zostać.

Najlepiej na zawsze!