To chyba musi być szok kulturowy!

 

Królestwo Tonga

 

Nasi sąsiedzi zza ściany to para w średnim wieku, pochodzą z Królestwa Tonga. Ona, potężna jak na Tongijkę przystało, przychodzi do mnie któregoś dnia onieśmielona i pyta, czy nie chciałabym torby ubrań, bo jestem pierwszą osobą w rozmiarze „s”, jaka jej przyszła na myśl.  

Coś wzięłam, może kiedyś dam tym rzeczom drugie życie. Przeglądam pstrokate szmatki, bardziej z grzeczności niż z potrzeby, rozmawiamy.

To co Cię tak wzięło na czystkę w szafie?


A wiesz, mój mąż powiedział, żebym się w końcu tego pozbyła i przestała łudzić, że kiedyś schudnę.

Ma trochę racji, bo od 10 lat nie mogę dojść do wagi sprzed dwóch porodów.

Może i ma rację, skoro ona „chudnie” od dekady, ale nadal – jak tak można powiedzieć swojej kobiecie? 

Ich dwójka dzieci jest z nimi w weekendy, od poniedziałku do piątku mieszkają u dziadków. Żadna patologia, żadna trudna sytuacja materialna. Tongijczycy dzielą się wszystkim co posiadają, zaczynając od rzeczy materialnych, kończąc na wychowywaniu dzieci. Dzieci według tradycji mają na stałe więcej niż jeden „dom rodzinny”. W zależności od sytuacji, pomieszkują u poszczególnych członków rodziny – ciotek, wujków, starszego kuzynostwa, rodzeństwa, babć, dziadków i tak dalej. Taka kultura.

Wakacje na Tonga

 

Zaczęłam jej opowiadać o moich wakacjach na Tonga. Nie mogła uwierzyć, że widziałam więcej wysp niż ona żyjąc tam długie lata. (Standardowo – ja w Polsce też widziałam dużo mniej niż widzieli zagraniczni turyści których spotykam).

 

tonga-map

 

To chyba musi być szok kulturowy!

 

W stolicy Tonga, Nuku’alofie, pierwszy raz w życiu nie dostałam w hostelu klucza do pokoju. Stoję zaskoczona, a oni mi tłumaczą, że nie mogą dać mi klucza, bo tu nawet nie ma zamków w drzwiach. Drzwi zostawiają otwarte na oścież.  

Jeśli dwie strony mając dobre intencje, próbują się porozumieć znając ten sam język i średnio im to wychodzi, to chyba musi być szok kulturowy.

Tak też było – dodatkowo, mój pokój był pokojem „przechodnim” na ganek. Personel i dziewczyny sprzątające wchodziły i wychodziły tak jak chciały, o każdej porze jaka im przyszła do głowy, przed prysznicem, po prysznicu. Nie wiem co bym musiała robić, żeby się zawstydziły, przeprosiły i wyszły.

Fafa Island, wyspa marzenie

 

Któregoś razu leżałam już w łóżku, robiło się późno, czytałam coś na telefonie, w pokoju był półmrok (włączone było światło tylko na ganku). Jak gdyby nigdy nic wchodzi wielki facet z butelką wódki, siada na łóżku obok i pyta czy mam ochotę się napić.

Z mojej perspektywy – jest późno, jestem sama, leżę w łóżku tylko w koszulce i w majtkach, w pokoju jest ciemno, nie znam gościa, który wchodzi do mojego pokoju jak mu się podoba, bo przecież tu nawet nie ma pieprzonego zamka.

Z jego perspektywy – następnego dnia był zdziwiony, że mnie wystraszył. Był ochroniarzem hostelu na nocnej zmianie, widział, że przesiedziałam wieczór sama w pokoju, więc pomyślał, że wódka na pewno mnie rozweseli.

Szerokość geograficzna nie ma znaczenia. Mężczyźni to kosmici.

Opowiadał mi o swoim życiu, o kraju, o tradycjach. Ja go pytałam o ceny dla lokalnych, on mnie pytał o ceny dla turystów.

Nie mógł uwierzyć, że zapłaciłam 90 Pa‘angan (165 zł) na całodniową wycieczkę na Fafa Island i wróciłam zachwycona (w cenie dojazd, resort, lunch+deser, snorkeling).

Na Tonga 165 zł to przyzwoite tygodniowe zarobki.

On ma 45 lat, nigdy nie był na Fafa, słyszał już kiedyś, że to droga wyspa, ale nie wiedział, że aż tak.

 

 

Widok na Fafa Island z największej wyspy Tonga - Tongatapu.
Widok na Fafa Island z największej wyspy Tonga – Tongatapu 

 

 

Śpiewające humbaki

 

Królestwo Tonga słynie z możliwości pływania ze śpiewającymi humbakami (jako jedno z nielicznych miejsc na świecie!).  

Co roku, między czerwcem a październikiem wieloryby po długiej wyprawie z wód północnej Antarktydy przypływają właśnie na Tonga by urodzić młode – powracają w to samo miejsce, gdzie potomstwo zostało poczęte 11 miesięcy wcześniej.

Pytam go – Pływałeś kiedyś z wielorybami? 

On – Nie, nie mam takiej potrzeby, bo ja tu mieszkam. Dla mnie ich obecność nie jest niczym nadzwyczajnym, jak dla turystów, którzy wydają mnóstwo forsy, żeby je zobaczyć. Wieloryby przypływają każdego roku w czerwcu o tej samej porze. Jeżdżę wtedy na zachodni cypel wyspy i siadam na skałach, żeby patrzeć jak całymi stadami wracają do domu.

Ja – Szczęka w dół.