Owoce Oceanii

 

O owocach z różnych części świata pisałam tutaj. Temat wydawał się na jakiś czas wyczerpany aż… przeszłam się po rynku w Apiastolicy Samoa i znowu byłam zagubiona jak dziecko we mgle.

Część kojarzyłam, reszty nie znałam wcale, ale bardzo chciałam poznać.

Czy ktoś jest ciekawy co kryją bazary po drugiej stronie globu?

Owoce Oceanii w pigułce

 

1. Sasalapa (soursop)

 

W środku biały, kremowy miąższ. Jedna Pani na rynku mi go nie sprzedała. Mówiła, że będzie niedobry, bo zbyt niedojrzały. Jaki jest sens prowadzenia straganu i stania godzinami na słońcu, jeśli kiedy przychodzi klient, to odprawia się go z kwitkiem?

 

4. sasalapa (soursop) (2)
Sasalapa
4. sasalapa (soursop) (1)
Sasalapa

 

2. Nonu (dog fruit- psi owoc)

 

Kojarzony również jako „vomit fruit” – „owoc wymiotny”. Pomimo nieprzyjemnego smaku i zapachu uwielbiany przez mieszkańców wyspiarskich państewek na Pacyfiku.

2. nonu (dog fruit)
Nonu

 

3. Apiu

 

Rdzennie pochodzi z Ameryki Południowej, na Samoa nazywany „smoothie fruit”. Byłam go bardzo ciekawa, bo jest śliczny, dorodny i intensywnie żółty (wielkości pomarańczy). Schłodziliśmy go przed zjedzeniem – kremowy, słodki… ale nic wyjątkowego, nic za czym można by tęsknić.

5. apiu (3)
Apiu
5. apiu (1)
Apiu

 

4. Guava (kuava)

 

Nie zapowiadał się wyglądem na nic nadzwyczajnego, ale czerwony, słodki miąższ był miłym zaskoczeniem. Uwielbiany na Samoa, główny składnik każdego tropikalnego shake’a.

6. guava (kuava) (1)
Guava (kuava)
6. guava (kuava) (2)
Guava (kuava)

 

5. Chlebowiec właściwy (breadfruit)

 

Owoc osiąga do 5 kg! Po ohydnym smaku, jaki zapamiętałam próbując go po raz pierwszy na Tonga, nadal nie dałam mu drugiej szansy 🙂 Pierwsi biali osadnicy po dotarciu na Polinezję nazwali go „chlebowiec”, bo w XVII wieku odgrywał ogromną rolę w żywieniu – tak samo jak chleb w Europie. Podobno też w smaku przypominał im chleb.

Dla mnie owoc był paskudny, być może dlatego, że trafiłam na niedojrzały egzemplarz – po zerwaniu z drzewa dobry kwadrans lał się z niego biały płyn (lateks), w którego skład wchodzi kauczuk (nie miałam chusteczek, cała się upieprzyłam – kara za podkradanie owoców z czyjegoś ogródka).

Kiedyś lateksem z tych owoców łatano dziury w łodziach. Podobno, po powrocie do domu marynarze opowiadali takie historie o magicznym chlebowcu, że zainspirowały one samego Lorda Byron’a do pisania o nim wierszy i opowiadań. Pisał, że rolnicy na Oceanii mają piękne życie. Nic nie muszą robić, bo chleb sam na drzewach rośnie!

3. chlebowiec (1)
Chlebowiec właściwy (breadfruit)

 

6. Kakaowiec

 

Samoańczycy są bardzo dumni ze swoich plantacji kakaowca i wyrobów z tej rośliny.  Mieszkaliśmy niedaleko jednej z plantacji. Cieszyli się, jak robiłam zdjęcia, mówili „Samoan cacao, the best” – najlepsze kakao, bo z Samoa.

Duma w czyichś oczach to jedna z rzeczy, którą uwielbiam w tej części świata. Bez względu, czy posiadają mało, czy dużo – ludzie są uśmiechnięci, zadowoleni z tego co robią w życiu i bardzo dumni ze swojego pochodzenia.

Próbowaliście kiedyś kakaowego dżemu? Jeśli nie, wiecie dokąd jechać!

 

1. kakaowiec (1)
Kakaowiec
1. kakaowiec (3)
Kakaowiec na sprzedaż, 20 samoańskich tala za koszyk!

 

7. Banany

 

Przeróżne odmiany, jak „hopa bananas” i „red bananas”. Najbardziej zaskoczył mnie smak odmiany „cooking bananas” (nie mam zdjęcia). Kupiliśmy je w zamyśle jako „deser po obiedzie” – banany zapiekane w mleczku kokosowym w dziurze w ziemi „umu” – earth oven. Smakowały dokładnie tak samo jak nasze polskie pieczone ziemniaki z ogniska.

 

4 hopa bananas
hopa bananas
red bananas
red bananas

 8. Karambola (starfruit, vineta)

 

Słodko-kwaśny „gwieździsty owoc„, w końcu jakiś dobrze mi znany,  bo można się było załamać!

7. karambola, starfruit, vineta
Karambola

 

 

9. Tipolo (green lemon)

 

Niedobry, gorzki, paskudny!

8. tipolo (green lemon) (3)
Tipolo
8. tipolo (green lemon) (2)
Tipolo

 

 

10. Tropical chesnut Ifi – orzech tropikalny

 

Trzeba go długo, długo gotować, żeby dało się go przerobić w orzeszki&fistaszki na sprzedaż.

9. Tropical Chestnut - Ifi - orzech tropikalny.
Ifi – orzech tropikalny

 

 

11. Niu (coconut water, woda kokosowa)

 

Moja ulubiona, najzdrowsza woda na świecie. Najlepsza schłodzona!

10. chilled niu (coconut water)
Niu – woda kokosowa

 

12. Vi

 

Owoce Oceanii kończymy polinezyjskim dzikim jabłkiem, dalekim krewny mango. Vi to owoc, który bardzo chciałam spróbować, ale nie trafiłam w sezon.

Będzie o czym pisać następnym razem!