Pierwsza koza, która zrobiła karierę w polityce

 

Kiedy próbowaliśmy w końcu przebrnąć przez dziesiątki kilometrów serpentyn Autostrady Zapomnianego Świata, a mi już w połowie drogi udało się pobić światowy Rekord Guinessa w wymiotowaniu, dotarliśmy na miejsce.  Trzeba dodać, że dotarliśmy nie w byle jakie miejsce, bo czy słyszeliście, lub byliście kiedyś w Republice Whangamomonie?

Koza – Billy Gumboot the Goat

 

Republic of Whangamomona to maleńki okręg w zachodniej części Północnej Wyspy Nowej Zelandii deklarujący niepodległość od 1989 roku.  

Żeby tam dotrzeć trzeba mieć przede wszystkim żołądek ze stali. Dobrze też jest mieć na wzór jej mieszkańców niezłego świra. Kto nie chciałby mieszkać gdzieś, gdzie nie ma rzeczy niemożliwych i każdy jest kim chce?

W latach 1999–2001 wybranym na prezydenta została tam koza – Billy Gumboot the Goat, która dzielnie służyła aż do śmierci 18 miesięcy później.

 

billy-pierwsza-koza-w-polityce
Poznajcie Billy, pierwszą kozę, która zrobiła karierę w polityce.

 

To nie koniec pomysłów ekscentrycznych Nowozelandczyków, bo jej miejsce zastąpił pudel – Tai the Poodle,  odchodząc w 2004 roku na zasłużoną emeryturę. W chwili obecnej prezydentem Republiki Whangamomony jest po raz pierwszy kobieta, Vicki Pratt, która prowadzi również lokalny bar. Nie jestem jednak przekonana, czy przejęcie obowiązków po kozie i pudlu można uznać za pracę marzeń?

Witamy w Nowej Zelandii, w której tak ogólnie to chyba wszyscy mają nieźle pod kopułą. Jak dla mnie to kolejna pieczątka w paszporcie i kolejny dowód na to, że Nowozelandczycy to szaleńcy!

 

12795328_1720105811567680_2132675176666091387_n