Wielka Rafa Koralowa – relacja z powietrza

 

Żyjąc jeszcze w Polsce, próby określenia jak ogromna jest Australia działały co najwyżej na moją wyobraźnię:

Australia has 10,685 beaches. You could visit a new beach everyday for over 29 years.

Australia posiada 10 tysięcy 685 plaż. Mógłbyś odwiedzać nową plażę codziennie przez ponad 29 lat.

Australia is home to over 7, 000 native animal species. You could meet a new animal every day, for the rest 20 years.

Australia jest domem dla ponad 7 tysięcy rdzennych gatunków zwierząt. Każdego dnia, przez 20 lat mógłbyś poznawać nowe zwierzę. 

 

 

Opisy, że Australia to kraj wielkości Stanów Zjednoczonych daje szerszy obraz, szczególnie jeśli ktoś był w USA. Po roku w Australii już wiedziałam – wszędzie jest cholernie daleko. Jak ruszaliśmy z Melbourne samochodem do Sydney rodzina z Polski zapytała – a jak to jest daleko?

Jak z Koszalina do Wiednia.

(cisza)

 

A taki jest rozmiar Australii w porównaniu z Polską:

 

Nie mieszkamy już w Australii nad czym jeszcze zdarza mi się ubolewać, ale nie ma tego złego, bo z Nowej Zelandii mamy do najbliższego wybrzeża „tylko” 4 godziny samolotem. Kocham się w Australii namiętnie i burzliwie. Wracam pogryziona przez komary, spalona od słońca, poparzona przez meduzy, z 27 bliznami na nogach, ale wiem jedno – nie ma to jak Australia.

 

 

Wielka Rafa Koralowa jest wielkości Wielkiej Brytanii

 

Nasz ambitny plan przejechania wschodniego wybrzeża skończył się tak, że po 40 godzinach jazdy mój mąż zdążył mi oznajmić ze sto razy, że mam sobie wybić z głowy road trips na najbliższe dwa lata.

Dojechaliśmy do Arlie Beach, w którego centrum mieści się ogromna laguna. Po co sztuczny akwen chlorowanej wody pośrodku idyllicznej Wielkiej Rafy Koralowej, zapytacie? Takie to przewrotne piękno Australii, że najbezpieczniej jest je podziwiać z daleka.

Było mi bardzo przykro, bo od teraz mieliśmy już tylko zawracać. Zanim jednak to miało nastąpić chcieliśmy się trochę zabawić, to w końcu Australia!

Wielka Rafa Koralowa rozmiarem dorównuje Wielkiej Brytanii, także zwiedzenie jej jachtem wymagałoby tygodni, jeśli nie miesięcy. Wybieramy szybszą opcję. Z lokalnego biura podróży na głównej ulicy Airlie Beach wychodzimy lżejsi o 400$, ale podekscytowani, bo następnego dnia mamy wejść na pokład 10-osobowego samolotu.

Sit back and relax. In 10 minutes we’re going to reach The Great Barrier Reef”, powiedział tuż po starcie pilot, a naszej grupce Chińczyków, Polaków i Niemców nie pozostało nic innego jak usiąść wygodnie i się zrelaksować.

Dziesięć minut przepełnionych oczekiwaniem i ekscytacją, w końcu nie każdego dnia ma się okazję zobaczyć największą na świecie The Great Barrier Reef – Rafę Koralową wielkości Wielkiej Brytanii!

 

 

Przez każdym wyjazdem w przeciwieństwie do mojego męża oglądam zdjęcia miejsc do których jedziemy. Najpierw oglądam zdjęcia, później oglądam jeszcze więcej zdjęć. Jak przelatywaliśmy nad Rafą Koralową w kształcie serca (Reef Heart), którą od lat chciałam zobaczyć byłam bardzo zdziwiona. Serio? To już to? W internecie wyglądała trochę inaczej 😉

Czas przestać oglądać zdjęcia przez wyjazdami!