Na Borneo…czyli gdzie to właściwie jest?

 

Dzisiaj tylko symbolicznie. Krótko i na temat tak właściwie, bo już nie mogę się na niczym skupić. Za 24 godziny wylatuję zobaczyć się z moją mamą w Kuala Lumpur, skąd po dwóch dniach lecimy do Bandar Seri Begawan, stolicy Brunei. Jestem już totalnie roztargniona i nie myślę o niczym innym. To dopiero będzie spotkanie!

Przynajmniej kilkanaście razy ktoś z moich nowozelandzkich znajomych pytał mnie przez ostatnie tygodnie dokąd jadę i gdzie to właściwie jest. Mam nadzieję, że w Polsce z geografią trochę lepiej stoicie 🙂

 

 

Borneo jest jedną z Wielkich Wysp Sundajskich, największą Wyspą Archipelagu Malajskiego. Borneo to również trzy kraje znajdujące się na jednej wyspie – Brunei, Malezja i Indonezja. W planach mamy odwiedzenie dwóch pierwszych. Obok Sumatry, Borneo to jedyne na świecie naturalne środowisko orangutanów, które mam nadzieję zobaczyć.

Borneo to również przykre statystyki, które są skutkiem działalności i codziennych wyborów żywieniowych każdego z nas. Obecnie około 50% produktów obecnych na rynku może zawierać tłuszcz palmowy.

W 1950 roku 90% Borneo pokrywały lasy równikowe, obecnie ich liczba wynosi mniej niż 50%. (O plantacjach palmy olejowej na Borneo obiecuję napisać po powrocie). Jest jednak coś, co możemy zrobić już dziś. Kupując słodycze, lody, czekolady, margaryny, chipsy, produkty dla niemowląt, mydła, kosmetyki, świece czy produkty piekarnicze warto zwrócić uwagę na ich skład i ewentualnie zrezygnować z zakupu, jeśli palm oil jest jednym ze składników. 

Moja mama to jak dotąd

 

jedyna osoba, która jest w stanie przynajmniej raz w roku spędzić kilkanaście godzin w samolocie, żeby spotkać się ze mną w połowie drogi między Polską, a Nową Zelandią. Od kiedy wyemigrowałam w 2013 roku do Australii zwiedziłyśmy wspólnie Chiny, Mongolię, Singapur, Indonezję, Malezję, Filipiny oraz Nepal. Teraz czas na Brunei i malezyjską część Wyspy Borneo, trzeciej największej wyspy na świecie zaraz po Grenlandii i Nowej Gwinei. Wiadomo, że na mamę zawsze można liczyć!!!