Niue

 

Podstawowe informacje

 

Mieszkańcy Niue lubią chwalić się pochodzeniem z „jednego z najmniejszych krajów świata”.

Mimo, że mają swoją flagę, stolicę i 4-osobowy rząd, Niue formalnie jest autonomicznym terytorium stowarzyszonym z Nową Zelandią. Łączy je waluta, język, Królowa Elżbieta, a urodzeni na Niue otrzymują podwójne obywatelstwa (Niuean & New Zealand) Na dzień dzisiejszy jest to 1000 mieszkańców.

Turystyka podobno kuleje, w kraju nie ma ani świateł ulicznych, ani bankomatów – bo i po co, skoro liczba center handlowych, gdzie można by zaszaleć z gotówką wynosi błogie 0?

położenie – Niue to atol koralowy położony w centrum trójkąta tworzonego przez Wyspy Cooka, Tonga i Samoa, 2400 kilometrów od Nowej Zelandii.

głowa państwa – Królowa Elżbieta II
stolica – Alofi
język urzędowy – niue, angielski
waluta – dolar nowozelandzki

 

Ciekawostka – zaledwie 2 loty tygodniowo łączą Niue z resztą świata! Jeszcze kilka lat temu był to jeden lot, ale kraj ten postanowił „otworzyć się” na turystykę. Nie mogę uwierzyć, że już za chwilę wsiądę na pokład jednego z nich. Słynne pustki, którymi mnie „straszono”, tak jakby to miała być wada, zaczęły się już w oczekiwaniu na wejście do samolotu. Dookoła tyle ludzi, co kot napłakał. Czas w drogę!

Z lotniska Hanan w stolicy, Alofi, odebrała mnie blisko 80-letnia Moka. Czekała na mnie wraz ze swoją córką, wnuczką i prawnuczką, z naszyjnikiem z liści maile i poczęstunkiem – pieczonym taro z kukurydzą i kokosem do picia. Przepraszała, że nie ma słomki! Jeszcze nigdy, na żadnym lotnisku w jakimkolwiek kraju nie czekały na mnie cztery pokolenia.

Moka jest energiczna, śmieje się podobnie głośno i prowadzi samochód lepiej niż ja (co ostatecznie nie jest aż tak trudne ) Po 60-tce poszła po raz pierwszy w życiu na studia, po 70-tce założyła sobie konto na facebooku, w wolnym czasie ogląda filmy na youtubie, a jako formę kontaktu zapytała co wolę – Massanger’a czy WhatsApp’a.

Ciekawe na jakie pomysły Moka wpadnie po osiemdziesiątce!

 

 

Fotorelacja z Niue, zielonej wyspy moich marzeń i snów!