Królestwo Tonga

 

 

Podstawowe informacje

 

W skład Królestwa Tonga wchodzi 176 Wysp, z czego 40 jest zamieszkana. Główną wyspą jest Tongatapu od 600 lat ze stolicą Nuku’alofą. Królestwo Tonga zostało odkryte w 1773 roku przez słynnego nawigatora Kapitana Cooka zostając okrzyknięte „przyjaznymi wysepkami” – „the friendly isles”.  Pomimo upływu 245 lat niewiele się pod tym względem zmieniło.

położenie – państwo wyspiarskie na Pacyfiku, na południe od Samoa i na wschód od Wysp Fidżi

głowa państwa – Król Tupou VI
stolica – Nuku’alofa
język urzędowy – tonga, angielski
waluta – pa’anga (1 Tongan Pa’angan to 1,76 zł)

ciekawostka – Król Tupou  VI jest uwielbiany przez Tongijczyków, którzy z powodu tuszy żartobliwie nazywają go „Big Banana” – „Wielki Banan”.

Niedziela na Tonga jest dniem świętym

 

i życie dosłownie zatrzymuje się. Niedziela istnieje po to, by się wyspać, najeść i iść do kościoła. Nie jeżdżą taksówki i autobusy, wszystkie sklepy i knajpy są pozamykane, nie lądują nawet samoloty. Zakazany jest sport. Oprócz „specjalnych” – turystycznych wysp np. Pangaimonu Island – nie wolno pływać w oceanie, bo zakazany jest jakikolwiek ruch – kara to 3 miesiące prac społecznych.

Oni nie żartują z nicnierobieniem – gdy jacht turystyczny rozbił się o skały na wodach Tonga personel nie odpowiedział na ich sygnał SOS tłumacząc się później, że przecież była niedziela.

Królestwo Tonga w obiektywie