Vanuatu

 

Podstawowe informacje

 

Odkrywca James Cook przybył na wyspy w 1774 roku nadając im nazwę Nowe Hebrydy. Obecnie, archipelag 83 wysp znany jest jako Państwo Vanuatu, które uzyskało pełną niepodległość w 1980 roku z populacją 250 000 osób. Wyspy są pochodzenia górzysto – wulkanicznego z klimatem subtropikalnym, porą suchą (kwiecień – październik) i deszczową (listopad – marzec).

położenie – Oceania. Republika Vanuatu leży 1750 kilometrów na wschód od Australii, 500 kilometrów na północ od Nowej Kaledonii, na zachód od Fidżi i na południe od Wysp Salomona.

głowa państwa – prezydent Tallis Obed Moses
stolica – Port Vila
język urzędowy – bislama, angielski, francuski
waluta – Vatu (VUV)

 

Ni-Vanuatu

 

The Happy Planet Index uznał je za najszczęśliwsze miejsce na świecie pośród 178 krajów branych pod uwagę. Był lipiec 2006 roku, kiedy USA wypadło na 150 pozycji, a na samym dnie znalazło się Zimbabwe. 83 wyspy tego archipelagu rozciągają się na północ od Zwrotnika Koziorożca ze stolicą w Port Vila. O jakim kraju mowa?

Po odzyskaniu niepodległości w 1980 roku, Republika Vanuatu znana wcześniej jako Nowe Hebrydy rozpoczęła drogę ku przemianom, tylko czy w tym kraju były one niezbędne? Vanuatu zwyciężyło w rankingu, ponieważ jego mieszkańcy, Ni-Vanuatu, odlegli krewniacy Fidżyjczyków, Nowogwinejczyków oraz mieszkańców Wysp Salomona, uchodzą za usatysfakcjonowanych tym co mają, ciesząc się dobrym zdrowiem do 70 roku życia. Nie są społeczeństwem nastawionym na konsumpcjonizm, a dobrobyt definiują jako minimalizm.

75% powierzchni Vanuatu to lasy – przy lądowaniu w Port Vila patrzyliśmy na ten wówczas obcy nam ląd przez lufcik samolotu mając tę samą myśl w głowie. Ale tu zielono! Nic dziwnego, skoro występują tu tylko dwie pory roku, jak to mówiono na Fidżi – „warm and even warmer” (ciepła i jeszcze cieplejsza). Roczne temperatury wahają się między 22°C-27°C. Czego chcieć więcej?

 

Vanuatu w obiektywie