Przepiękne Bali

 

Podstawowe informacje

 

Bali to indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich.  Pokonanie 6,800 kilometrów z Nowej Zelandii na Bali zajęło nam 9 godzin. Lotnisko Denpasar przywitało nas horrendalnie długą kolejką po pieczątkę Indonezji, którą dostaliśmy w końcu… po godzinie.

stolica – Denpasar
język urzędowy – indonezyjski; (angielski również jest powszechny)
waluta – rupia indonezyjska

 

Na skromnej wielkości Bali jest ponad 7 tysięcy hoteli, resortów i wszelkiej maści zakwaterowań na każdą kieszeń. Jest taki wybór, że idzie dostać zawrotu głowy! Wybranie kilku z nich na nasz pobyt było dla mnie jak chybił trafił. Szczególnie, że leciałam tam pierwszy raz i nie wiedziałam czego się spodziewać. Jeśli interesuje Was gdzie dokładnie się zatrzymywaliśmy, zapraszam tutaj.

Ciekawostki

 

Przez pierwsze dni bolały mnie policzki od odwzajemniania uśmiechów! Wiele osób kojarzy przepiękne Bali z filmem „Jedz, módł się i kochaj” z Julią Roberts. W jego tle przewijają się soczyście zielone tarasy ryżowe, Ubud, w którym mieszkaliśmy oraz joga właśnie. Bali słynie z najlepszych i najpiękniejszych szkół jogi na świecie, więc pomyślałam, że jeśli mam próbować, to właśnie tam. To właśnie dzięki pobytowi na Bali rozpoczęłam swoją przygodę z jogą!

Podstawą kuchni balijskiej jest ryż, który jest spożywany przy każdym posiłku. Julia, nasza przewodniczka po tarasach ryżowych opowiadała jak bardzo cenny jest dla nich ryż. W zależności od wielkości domostwa, jego średnia zjadana ilość to 2-3 kg dziennie (rodziny często mieszkają ze sobą wielopokoleniowo).

Przez dwie noce mieszkaliśmy w resorcie Puri Sunia, położonym tuż obok tarasów ryżowych, dlatego już nie wybraliśmy się na żadne inne. Bali to „tarasowa” wyspa, zwyczajnie dlatego, że ryż jest tam uprawiany na każdym kroku. O tym co jeszcze warto zrobić w czasie pobytu na wyspie, napisałam tutaj.

 

Przepiękne Bali w obiektywie