Brunei Darussalam

 

Podstawowe informacje

 

położenie – Borneo jest jedną z Wielkich Wysp Sundajskich, największą Wyspą Archipelagu Malajskiego. Borneo to również trzy kraje znajdujące się na jednej wyspie – Brunei Darussalam, Malezja i Indonezja. Północna część Borneo ze stanami Sarawak i Sabah należą do Malezji, 5 tysięcy km² zajmuje Brunei (oficjalnie Państwo Brunei Darussalam). Reszta należy do Indonezji. Mam nadzieję, że s geografią stoicie lepiej od moich nowozelandzkich znajomych!

głowa państwa – sułtan Hassanal Bolkiah, pełniący tę funkcję od 1967 roku! Z majątkiem szacowanym na 20 miliardów dolarów, sułtan jest w czołówce najbogatszych ludzi na świecie. Jest również drugą najdłużej rządzącą osobą, zaraz za Królową Elżbietą.

stolica – Bandar Seri Begawan
język urzędowy – malajski; (angielski był bardzo powszechny)
waluta – dolar brunejski

 

Ciekawostki

 

Po dwóch godzinach lotu liniami Royal Brunei z Kuala Lumpur wylądowałam na Borneo, największej wyspie Archipelagu Malajskiego, której powierzchnia jest dwukrotnie większa, niż powierzchnia Polski. Jest również trzecią największą wyspą na świecie zaraz po Grenlandii i Nowej Gwinei.

Brunei Darussalam było moją pierwszą stycznością z Borneo w życiu. Niewielkie, gorące i bardzo czyste państewko z niezwykle uprzejmymi ludźmi. Wsiadłyśmy na lotnisku w autobus miejski i za 1 dolar brunejski od osoby pojechałyśmy w nieznane. Nasz hotelik znajdował się 20 minut piechotą od Meczetu Sultan Omar Ali Saifuddin, który zrobił na mnie ogromne wrażenie. Budowla wznosi się na 52 metry i jest widoczna z większości miejsc w mieście. Główne kopuły są pokryte czystym złotem.

Wedle klasyfikacji, Brunei jest zaliczane do „krajów rozwijających się”. Jak jest w rzeczywistości? Nie najgorzej! Mieszkańcy mają dostęp do bezpłatnej edukacji, służby zdrowia a także dostają pomoc w pokryciu kosztów zakwaterowania oraz wyżywienia. To nie wszystko. Mieszkańcy Brunei Darussalam nie muszą się martwić podatkiem dochodowym. Ciekawe jak będzie wyglądał ten kraj, kiedy faktycznie się rozwinie? Po więcej ciekawostek odsyłam Was tutaj.

80% Brunei stanowią lasy deszczowe, z których 60% pozostaje nietknięte działalnością człowieka. Gdybym dzisiaj leciała na Borneo, skupiłabym się na zwiedzaniu fauny i flory Brunei właśnie.

 

Brunei Darussalam w obiektywie