Mongolia

 

Podstawowe informacje

 

Mongolia nie ma dostępu do morza, a Ułan Bator, nazywany najzimniejszą stolicą świata jest zamieszkiwany przez blisko 50% populacji!

położenie – Azja środkowowschodnia. Graniczy z Rosją i Chinami.

głowa państwa – Prezydent Battulga Khaltmaa, od 10 lipca 2017

stolica – Ułan Bator
język urzędowy– mongolski
waluta –  tugrik

 

Najtrafniejsze stwierdzenie opisujące Mongolię jednym zdaniem jakie w życiu usłyszałam to – „a big nothing, where only Mongols can live” – wielkie nic, w którym tylko Mongołowie mogą żyć. Mongołowie są bardzo przesądni. Przed naszą wyprawą ośmiodniową wyprawą gospodyni Zaja polała próg samochodu mlekiem, a resztkę wylała na asfalt mówiąc „enjoy my beautiful Mongolia” (bawcie się dobrze w moim pięknym kraju).

Pierwszy nocleg spędzamy na stepie w pięcioosobowej jurcie ogrzewanej łajnem. Na zewnątrz przymrozek, pomimo, że jest maj. Dookoła jurty biegają kozy i baktriany. Niewdepnięcie w gówno graniczy z cudem! 

Żeby  przetrwać noc postanowiliśmy napalić w piecu. Kiedy zrobiło się na tyle komfortowo, żeby wychylić nos spod śpiwora wyszłam przed jurtę i nie mogłam uwierzyć własnym oczom. Wielki księżyc w pełni  i tyle gwiazd, że obracałam się chwilę dookoła własnej osi ze zdumienia. Zdążyłam zapomnieć po co wyszłam! Postałam tak chwilę gapiąc się na morze gwiazd, po czym wróciłam do jurty i zasnęłam uśmiechnięta, bo mieszkając w dużym mieście nie mam często okazji na tak spektakularny widok Drogi Mlecznej.

Gwieździste niebo na pustyni Gobi… to nic, że nie mam zdjęć, w końcu moje motto to kolekcjonowanie wspomnień!

 

Mongolia w obiektywie