Nepal

 

Podstawowe informacje

 

Nepal graniczy na północy z Chinami, na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami. 80% kraju pokrywają góry o średniej wysokości 6 000 metrów nad poziomem morza. Aż 8 z najwyższych gór świata znajduje się właśnie tutaj, włączając najwyższy z nich wszystkich Mount Everest.

głowa państwa– Pani Prezydent Bidhya Devi Bhandari
stolica – Katmandu
język urzędowy – nepalski (język angielski jest bardzo powszechny)
waluta – rupia nepalska, jednakże USD są również mile widziane

 

Nepal nas absolutnie zauroczył

 

Pierwszy raz od kilku lat zamiast cieszyć się powrotem do domu, opuszczałam Katmandu smutna. Nie dlatego, że to był koniec wakacji, w końcu kolejne są zawsze na horyzoncie, bardziej przykro mi było opuszczać kraj o tak niezwykłej różnorodności. 

Gdzie indziej na świecie dziś mogę iść z przewodnikiem przez dżunglę zamieszkującą 120 tygrysów na przestrzeni kilkuset kilometrów, a kilka dni później patrzeć na ośnieżony szczyt Mount Everest? Tylko w Nepalu!!!

Pożegnaliśmy się z Nepalem

 

Mimo regularnych przerw w dostawie prądu, częstym brakiem ciepłej wody, choroby wysokościowej i tego, że nie mam zwyczaju wracać w te same miejsca, w przypadku Nepalu, miejmy nadzieję, nie było to zwykłe, szorstkie do widzenia.

Dlatego zamiast „do widzenia” będzie mi łatwiej potraktować to rozstanie jako „pheri betaula” – do zobaczenia następnym razem!

Nepal w obiektywie