Nowa Zelandia (Aotearoa)

 

Podstawowe informacje:

W skład Nowej Zelandii wchodzą dwie główne wyspy – Północna i Południowa oraz pomniejsze, z których największe to Wyspy Cooka, Niue, Stewart i Chatham Islands.

położenie – państwo wyspiarskie na Pacyfiku położone 1600 km na południowy-wschód od Australii
głowa państwa – Królowa Elżbieta II

stolica – Wellington
język urzędowy – angielski, maoryski
waluta – dolar nowozelandzki

 

Wyspa Północna

Wyspa Południowa

 

 

Mało ludzi tu przyjeżdża, bo trochę daleko od „reszty świata”. Dalej na południe już tylko Antarktyda. Artyści omijają Nową Zelandię szerokim łukiem, nikomu nie chce się lecieć tyle czasu samolotem, żeby dać kilka koncertów dla garstki mieszkańców, to zrozumiałe. Na mapie wygląda to jak rzut kamieniem, ale od Australii dzieli nas 3,5 godzinny lot (1600 km), a od najbliższych sąsiadów na Pacyfiku Fidżi, Samoa i Tonga, podobnie. Po przylocie na lotnisku w Auckland witają Cię informacje, że przyleciałaś do kraju odizolowanego od reszty świata przez 65 milionów lat. Mój Boże, gdzie ja jestem?

Spotkaliśmy w grudniu młodą parę Polaków, którzy tak jak my, mieszkają w Auckland, tylko trochę dłużej. Nie podoba im się, myśleli, że będzie inaczej. Jest nudno i w tym kraju nic się nie dzieje. To nie jest odosobniona opinia. Regularnie słyszę głosy ludzi opuszczających Nową Zelandię, argumentujących, że jest „za nudna”.

Śmiesznie, że jedni wyjeżdżają z tego kraju, mówiąc, że nic tu nie ma, a drudzy przyjeżdżają i właśnie tu znajdują wszystko.