Owoce świata

 

Część z nich bardziej znana, inne może niekoniecznie. Niektóre, oprócz walorów smakowych są też piękne i fotogeniczne. Najpierw krzyczą do mnie „zrób mi zdjęcie”, dopiero później „zjedz mnie”.  

Znacie je wszystkie? Czas na owoce świata!

Tamarillo

 

Nasz lokalny owoc uprawiany między innymi w Nowej Zelandii, dobre źródło witaminy C. Po przekrojeniu miękki środek wyjadamy łyżeczką.

Jak dla mnie sam w sobie owoc jest za kwaśny, ale jako dodatek do deserów czy smoothie z innymi owocami dla złamania smaku, czemu nie.

 

tamarillo (1)

tamarillo (2)

 

Durian

 

Ani to ładne, ani tym bardziej smaczne. Duriana można albo lubić, albo nie cierpieć. Uważany za najbardziej śmierdzący owoc na świecie. Gdybym miała opisać jego smak powiedziałabym, że czułam się, jakbym jadła zatęchłą skarpetę o delikatnym posmaku truskawki.

Będąc w podróży poślubnej w Tajlandii zamówiłam shake’a z 5 „losowych” owoców (przecież owoce są takie smaczne i zdrowe). Okazał się nie do wypicia, bo jednym ze składników był durian i to był ostatni raz jak zaufałam sprzedawcy w kompozycji smaków!

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Papaja

 

Egzotyczna papaja uprawiana głównie w Ameryce Południowej i Środkowej uważana jest za najzdrowszy owoc dostępny na rynku, nazywana „owocem aniołów”. Dla mnie najlepsza dojrzała, już z lekko czerwonym miąższem i lekko schłodzona.

 

papaja

 

 

Mango

 

Pyszne, słodziutkie, znane i lubiane mango, ale czy wiedziałeś jak rośnie?

Zdjęcie z plantacji mango w Kenii.

 

DSCF7878

 

 

Woskownica czerwona

 

Inaczej Yangmei. To owoc chińskiego drzewa truskawkowego. Smaczny i słodki z niewielką pestką w środku. Woskownica czerwona jest powszechnie wykorzystywana w produktach upiększających.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Feijoa

 

Pierwszy dom, w jakim zamieszkaliśmy po przylocie do Nowej Zelandii miał jedną zaletę – duży ogród, a w nim same cuda. Właśnie tam pierwszy raz spróbowałam feijoas prosto z krzewu. Dojrzały owoc da się łatwo przekroić a słodziutki i soczysty środek można wyjeść łyżeczką.

 

DSCF4457

 

 

Kaki, persymony

 

W tym ogrodzie rosły również kaki, jedne z moim ulubionych owoców. Dojrzałe kaki są intensywnie pomarańczowe i łatwo je zerwać. Miałam do nich nielimitowany dostęp, wystarczyło tylko wygrać wyścig z ptactwem.

 

DSCF5054

 

 

Banany

 

Uwielbiane i jedzone na całym świecie. Pyszne w każdej formie – „na surowo”, grillowane, pieczone z lodami. Jedyne banany jakie mi nie smakują to te zerwane prosto z kiści.

Zdjęcie z pobytu w Santo Domingo, stolicy Dominikany.

 

DSC04316

 

 

Pitaja

 

Piękny i egzotyczny „owoc smoka”. Pochodzi z Ameryki Środkowej, obecnie uprawiana głównie w krajach azjatyckich. Próbowałam kilka razy i za żadnym nie zmieniłam zdania. Z wyglądu owoc przepiękny, w smaku nijaki. Taki przerost formy nad treścią.

Ciekawostka – jedyną porą, kiedy kwitnie pitaja jest noc. Zdjęcie ze straganu w południowych Chinach.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Kwiat lotosu

 

Owoce świata kończę egzemplarzem ze świata roślin. Kwiat lotosu smakiem i wyglądem przypomina słonecznik. Na zdjęciu dziewczynka i jej stragan w Phnom Penh, stolicy Kambodży.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Próbowaliście, znacie, lubicie?