Święta Wyspa Nowej Zelandii – Motutapu

 

Motutapu Island

 

W języku Maorysów „motutapu” oznacza „sacred” – „święty”. Bezpośredni prom na Motutapu Island płynie zaledwie dziesięć razy do roku…ale to nie znaczy, że nie można się tam dostać częściej.

Wyspa Motutapu jest połączona wąskim przesmykiem z Rangitoto – największym i najmłodszym (około 600 letnim) wulkanem w okolicy Auckland, na który promy odpływają regularnie…

 

 

Obie wyspy od lat nie są zamieszkane, brak tam dostępu do świeżej wody czy sklepu, więc jedziemy zaopatrzeni. Wyruszamy na Rangitoto wcześnie rano, żeby załapać się na promocje dla „early birds” – rannych ptaszków. Zawsze to 10$ taniej za każdy bilet! Przed nami 30 minut promem i 2 godziny marszu, żeby dostać się z Rangitoto na Świętą Wyspę.

Ciekawe czy ktoś wpadnie na ten sam pomysł, czy może uda nam się mieć ten raj tylko dla siebie?

 

DSCF4535

DSCF4627

 

Dowody na to, że Motutapu była przez stulecia zamieszkiwana przez Maorysów widać na całej wyspie. Zwiedzając to zielone pustkowie natrafiamy na opuszczone baraki, betonowe bunkry i pozostałości po broni militarnej, jako że Święta Wyspa odegrała ważną rolę w czasie Drugiej Wojny Światowej. 

Gdy pierwsi Maorysi tu przybyli zastali las i gęsty busz. Tak w skrócie wyglądała cała Nowa Zelandia. Wycinka, przygotowanie ziemi pod uprawę i budowa wioski trwała latami. W międzyczasie, jakieś 600 lat temu na oczach ludzi z wody wynurzył się Rangitoto, który erupcją zniszczył pozostałości nie wyczyszczonego przez tubylców lasu zostawiając Maorysom żyzną ziemię gotową pod uprawę.

 

DSCF4543

 

Od 1992 trwa proces „odnowy wyspy”. Przez pierwsze dziesięć lat projektu setki ochotników zasadziło na niej 350 000 drzew. Obecnie obie – Rangitoto i Motutapu są wolne od szkodników. Na Rangitoto znajduje się największy w Nowej Zelandii las Pukutukawy, rośnie 200 gatunków endemicznych roślin, w tym 40 gatunków paproci. 

W perspektywie czasu Wyspy mają się stać rezerwatami przyrody i domem dla najrzadszych gatunków zwierząt w kraju – kaki, tieke (kurobród siodłaty), tahake i oczywiście ptaszki kiwi.

 

DSCF8507

 

DSCF1129

 

Pod spodem dowody na to, że Święta Wyspa jest zielonym pustkowiem!

 

DSCF4567

DSCF4539

DSCF4675

DSCF4717

DSCF4641