16221.15 kilometrów stąd – Królestwo Tonga

 

Dzięki wyjazdowi na Antypody całkowicie zmieniłam postrzeganie odległości,

 

a wyraz „daleko” nabrał nowego wymiaru. Jadąc tu po raz pierwszy nie zdawałam sobie sprawy jak gigantyczna jest Australia. Lot ze wschodu na zachód (Brisbane -> Perth) to bite 5 godzin, czyli odległość jak z Warszawy do Dubaju. Australijczycy i Nowozelandczycy nie mogą uwierzyć w odległości między stolicami europejskimi i zalewają nas pytaniami.

Naprawdę można przejechać autostradą w jedną noc przez kilka krajów?  

Możesz obudzić się w Paryżu, śmignąć przez Belgię i kolację jeść w Niemczech? Przecież to szaleństwo!

Jak mój mąż mówi w pracy, że nigdy nie był w Londynie, to nie wierzą. Przecież Polska leży tuż obok, musiałeś tam być, chociaż przejazdem. Dla nich, przyzwyczajonych, że reszta świata jest tak „daleko” kilka centymetrów na mapie świata to rzut kamieniem.

Syn znajomych dostał pracę w Christchurch w Nowej Zelandii (3.45 h samolotem w jedną stronę od rodzinnego Melbourne). Cała rodzina mu gratulowała mówiąc „jak to  dobrze, że będziemy go mięli pod ręką”. 3.45 godzinny to tak jak odległość z Warszawy do Tunezji!

Kiedyś, przez długi czas mieliśmy powieszoną na ścianie mapę świata, ale już nie przetrwała kolejnej przeprowadzki. Poza tym, jak czasami zaczynałam się w nią wpatrywać to odległości z Nowej Zelandii do Europy są przytłaczające. Nie potrzebuję przypominajki na ścianie, że jestem po drugiej stronie globu.

16221.15 kilometrów stąd

 

Odległość z Auckland w Nowej Zelandii do Nuku`alofy na Tonga, gdzie teraz jestem to 3 godziny samolotem na północny wschód. Na mapie świata Tonga to mała kropeczka otoczona Pacyfikiem, położona na południe od Samoa i na wschód od Fidżi. Bezpośredni lot z Auckland, bez wiz dla Polaków na pobyt do 31 dni. Nie mogę sobie wyobrazić bardziej komfortowej podróży. Lot z Polski na Tonga zająłby ze 4 dni z niewyobrażalną ilością przesiadek. To już nie te czasy, że ekscytuje mnie spędzenie kilkudziesięciu godzin w samolotach.

Zepsuję niespodziankę, ale zaraz zabiorę się za pisanie pocztówek. Jeśli nie zagubią się gdzieś po drodze, czego nie wykluczam, ciekawe jak długo zajmie im pokonanie 16221.15 kilometrów do mojego rodzinnego Koszalina?

 

Untitled
Nuku`alofa – Koszalin i niezły kawałek świata pomiędzy!