Co powiedziałabym sobie samej sprzed emigracji?

 

Wady i zalety emigracji?

 

Już zawsze życie będzie podzielone na „sprzed” i „po” wyjeździe z Polski. To „sprzed” będzie wydawało się coraz bardziej odległe, aż niebawem będziecie nawzajem próbowali sobie przypomnieć jak to właściwie było w tej Polsce.

Zamiast ludzi do których przez całe życie przywykłaś zaczną Cie otaczać obce twarze.

Początki w Melbourne będą przypominały wielokrotny upadek z czwartego piętra na beton. W kółko – wchodzisz, wchodzisz, wchodzisz i spadasz, spadasz, spadasz.

Początki

 

Wkrótce po przylocie do Australii spotkasz Polaka, który powie Ci, żebyście o siebie z mężem dbali i wzajemnie szanowali, bo macie tu „tylko siebie”. Wyda Ci się to trochę przesadzone, ale ostatecznie nie zapomnisz tamtego zdania wypowiedzianego przez jakiegoś faceta, którego wizytówki nawet nie chciało Ci się zatrzymać.

Jakiekolwiek rady nic nie zmienią i przyjdą czasy, kiedy Twoje małżeństwo zawiśnie na włosku.

Praca fizyczna to żaden wstyd czy hańba, tylko etap. Ewentualnie wybór!

Zaczniesz się zastanawiać czym jest i gdzie jest to ulotne życie między zapierdalaniem 7 dni w tygodniu. Czwartki będą Ci się kojarzyły z 13-godzinną zmianą. Po wyłączeniu budzika rano będziesz zadawać sobie pytanie, czy takie dni jak ten mają sens.

Macie tu tylko siebie.” Jak coś tak banalnego może być prawdziwe, przerażające i wspaniałe jednocześnie? Tylko i aż. Tylko, bo mąż będzie jedyną znaną Ci twarzą w kilkomilionowym tłumie. Aż, bo będzie to jedyna twarz, jaką nawet w całym tłumie tego świata chcesz znać.

Nie ma takiej ilości pieniędzy, której emigracja nie byłaby w stanie pochłonąć. Ile byście w Polsce nie wyciułali i tak nie starczy, więc wyluzuj i jedź na kolejne wakacje.

Usłyszysz głosy, że zamiast iść do przodu ze swoim życiem tylko się cofasz, że tracisz czas i pieniądze. Zawsze trzymaj się swojego zdania, że jest odwrotnie.

Stracisz poczucie własnej wartości i trochę to zajmie, żeby je odzyskać. To które odbudujesz, będzie silniejsze niż kiedykolwiek.

Będziesz wyglądała młodziej, a czuła się na dużo starszą, niż jesteś. Kiedyś pójdziesz do sklepu kupić piwo, kasjerka poprosi Cię o ID. Uznasz to za absurd, bo w Polsce będąc w gimnazjum jakoś nigdy nie było z tym problemu. Powiesz jej śmiertelnie poważnie:

Proszę Pani, ja mam 27 lat.”, a ona odpowie „Ale nie wyglądasz”, („but you don’t look like”) i nawet po pokazaniu ID odmówi Ci sprzedaży alkoholu.

Drugą rocznicę ślubu spędzicie z mężem będąc na dwóch kontynentach. Ty na półkuli północnej, on na półkuli południowej. Na Pustyni Gobi w Mongolii nie będzie wifi, żeby w ten dzień chociaż usłyszeć jego głos, ale to nic, bo on i tak będzie Twoim najlepszym przyjacielem.

A po kilku latach…

 

Wady i zalety emigracji przestaną się liczyć. Nie będziesz tęsknić za Polską i nie przejdzie Ci przez myśl, żeby do niej wrócić.

Im mniej będziesz słuchać innych ludzi, tym lepiej dla Ciebie.

Spełnione marzenia staną się jedynym, co warto kolekcjonować.

Zrozumiesz, że przyjaciół nie poznaje się w biedzie. Przyjaciół poznaje się po tym jak znoszą Twoje szczęście.

Nie będzie dla Ciebie rzeczy niemożliwych.

To nieprawda, że tylko szaleńcy decydują się na wyprowadzkę do kraju, w którym nawet nie byli.

Zmienisz się całkowicie, od wyglądu fizycznego, gustu, poprzez smak, zachowanie, upodobania i charakter. Będziesz inaczej myśleć, będziesz uwielbiała jeść rzeczy, których jedzenie teraz wywołuje u Ciebie odruch wymiotny. Przestaniesz się malować i zaczniesz nosić T-shirt i krótkie spodenki 365 dni w roku, bo tak jest najwygodniej. Co ciekawe, pomimo tak całkowitej zmiany Twój mąż nadal będzie chciał być tylko z Tobą.

Im dłużej będziesz za granicą tym mniej ludzi z przeszłości będzie rozumiało Ciebie i Twoje wybory. To będzie działało w dwie strony.

Nie będziesz ostatecznie mieszkać w Australii, ale to nic, bo nie przestaniesz jej kochać.

Rodacy będą pytali czy żałujesz opuszczenia kraju. Będzie to dla Ciebie dziwne pytanie, bo Tobie nawet przez myśl nie przejdzie, że wyjeżdżając popełniliście błąd.

Wręcz przeciwnie. Emigracja na Antypody będzie początkiem najciekawszego i najpiękniejszego okresu w Twoim życiu.