Republika Fidżi

 

Podstawowe informacje

 

Republika Fidżi składa się z 333 wysp, otrzymało niepodległość w 1970 roku. Jak mówią sami mieszkańcy na Fidżi występują dwie pory roku – „warm and even warmer” (ciepła i jeszcze cieplejsza). Maj – listopad to pora sucha i najzimniejsze miesiące w roku ze średnią temperaturą 19 stopni w nocy i 29 w dzień.

położenie – Oceania. Państwo wyspiarskie na Pacyfiku położone pomiędzy Tonga i Samoa.
głowa państwa – prezydent George Konrote
stolica – Suva
język urzędowy – angielski, fidżyjski, hindi fidżyjskie
waluta – dolar Fidżi (FJD)

 

Wsiadłam do samolotu w Nowej Zelandii i zajęłam się wypełnianiem Arrival Card. Uwielbiam je wypełniać, bo gdziekolwiek nie jadę, zawsze przytrafi się pytanie, które mnie rozłoży na łopatki i tak też było tym razem:

Do you have in your possesion Holy Water or cremated human remains? (Czy jesteś w posiadaniu wody święconej lub skremowanych ludzkich pozostałości?)

A niech to, miałam przeczucie, że o czymś zapomniałam.

Fijian time

 

W kraju obowiązuje „Fijian time”, wszystko trwa długo, lub jeszcze dłużej. Jeżeli kawiarnia reklamuje się, że zaprasza od 6 rano, to znaczy, że o 6 rano będzie zamknięta na cztery spusty, a pracownicy będą smacznie spali przez przynajmniej pół godziny. 0 6:45 zobaczyłam przez okno, że zapaliło się światło, więc poszłam tam kwadrans później z nadzieją na mocną kawę, ale powiedzieli, że nawet nie włączyli jeszcze ekspresu, a on będzie potrzebował czasu, żeby się nagrzać. Kiedy włączą? Ciężko powiedzieć, może w ciągu godziny?

 

Republika Fidżi w obiektywie