Nepal

 

Podstawowe informacje

 

Nepal graniczy na północy z Chinami, na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami. 80% kraju pokrywają góry o średniej wysokości 6 000 metrów nad poziomem morza. Aż 8 z najwyższych gór świata znajduje się właśnie tutaj, włączając najwyższy z nich wszystkich Mount Everest.

głowa państwa– Pani Prezydent Bidhya Devi Bhandari
stolica – Katmandu
język urzędowy – nepalski; (język angielski jest bardzo powszechny)
waluta – rupia nepalska, jednakże USD są również mile widziane

 

Nepal nas absolutnie zauroczył

 

Pierwszy raz od kilku lat zamiast cieszyć się powrotem do domu, opuszczałam Katmandu smutna. Nie dlatego, że to był koniec wakacji, w końcu kolejne są zawsze na horyzoncie. Bardziej przykro mi było opuszczać kraj o tak niezwykłej różnorodności. 

Gdzie indziej na świecie dziś mogę iść z przewodnikiem przez dżunglę zamieszkującą 120 tygrysów na przestrzeni kilkuset kilometrów, a kilka dni później mogę patrzeć na ośnieżony szczyt Mount Everest? Tylko w Nepalu! Teraz, leżąc w łóżku, myślę sobie, że to była fantastyczna przygoda mogąc widzieć ślady łap tygrysa na ścieżce, czy te, które pozostawił po sobie ostrząc pazury na drzewie. Wtedy jednakże myślałam tylko o tym, że nikt normalny przecież nie wszedłby do lasu z tygrysami uzbrojony tylko… w czyjś kijek.

 

Pożegnaliśmy się z Nepalem

 

 Było mi łatwiej potraktować to rozstanie jako cieplejsze określenie, „pheri betaula” – do zobaczenia następnym razem!

Zaraz za Nową Zelandią i Australią, Nepal znajduje się na podium krajów, które zapadły mi w pamięci. To jedno z tych nielicznych miejsc, do których powrót jest tylko kwestią czasu.

Mimo regularnych przerw w dostawie prądu, częstego braku ciepłej wody, choroby wysokościowej i tego, że nie mam zwyczaju wracać w te same miejsca, w przypadku Nepalu, miejmy nadzieję, nie było to zwykłe, szorstkie do widzenia. Powody dla których moim zdaniem warto pojechać do Nepalu znajdziecie tutaj.

 

Nepal w obiektywie