Singapur

 

Podstawowe informacje

 

Singapur słynie z zakazów, których nieprzestrzeganie grozi wysokimi mandatami, do najciekawszych zaliczyłabym zakaz oddawania moczu w windzie, zakaz mycia stóp w zlewie, zakaz niespuszczania po sobie wody w toalecie, zakaz żucia gumy, zakaz spania w publicznych toaletach oraz zakaz chodzenia nago w swoim mieszkaniu.

położenie – Państwo Singapur położone jest na wyspie o tej samej nazwie, od północy graniczy z Malezją.

głowa państwa– prezydent Halimah Yacob
stolica – Singapur
język urzędowy – angielski, malajski, mandaryński, tamilski
waluta – dolar singapurski

 

Spotkałam się z mamą na lotnisku w Changi po 28 miesiącach rozłąki kontynuując rozmowę jakby minęło 20 minut. Nie rozumiałam czemu płakała na mój widok. 

Wsiadłyśmy w metro i ruszyłyśmy na podbój miasta – państwa, Singapuru, który jak dotąd znałam tylko ze zdjęć. Nie zrobił na nas najlepszego pierwszego wrażenia, ale czy to ważne, skoro byłyśmy znowu razem? Skoro mogłyśmy w końcu rozmawiać twarzą w twarz, kiedy na co dzień jesteśmy oddzielone Oceanem Indyjskim i kiepskim nowozelandzkim Internetem? W trzy tygodnie przejechałyśmy trzy kraje – Singapur, Malezję i fragmencik Indonezji ciesząc się na widok każdej nowej pieczątki w paszporcie, próbując przy okazji nadrobić stracony czas.

 

Singapur w obiektywie