Chińska Republika Ludowa

 

Podstawowe informacje

 

położenie – Azja wschodnia. Chińska Republika Ludowa graniczy z 14 państwami, więc proszę, nie każcie mi wymieniać wszystkich!

głowa państwa – Xi Jinping

stolica – Pekin
język urzędowy– mandaryński
waluta – Yuan

 

 

13 000 kilometrów transportem publicznym przez Chiny i Mongolię, często brudni i wytrzęsieni po wielu godzinach spędzonych w autokarach bez dogodności cywilizacyjnych. Najlepsze wyjazdy zaczynają się wtedy, kiedy trzeba wyjść ze strefy komfortu.  Przez te dwa miesiące miałam sporo pecha. Przez wypadek na skuterze zostałam okrzyknięta kuternogą zespołu. Z tamtych chwil pamiętam poślizg, wywrotkę, Chińczyka i który mi robił zdjęcia. Biała na asfalcie we krwi i w błocie, to jest dopiero egzotyka… pamiętam też moją mamę, która się na niego darła, aż w końcu facet zniknął. Miałam poobijaną prawą część ciała i problemy z chodzeniem. To i tak była kropla w morzu pecha, jaki mnie wtedy prześladował.

Dwa dni później rozstając się z mamą byłam w fatalnym stanie i psychicznym i fizycznym. To był ostatni raz kiedy się widziałyśmy, szkoda, że tak to się musiało zakończyć. Ona ruszyła do Beijin skąd miała samolot do Polski, ja wsiadłam w pociąg do Shanghaju z którego miałam wracać do Nowej Zelandii. Pierwszy raz nie byłam pewna czy sama dam radę.

Chińska Republika Ludowa w obiektywie